Dalekowzroczność – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Dalekowzroczność – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Dalekowzroczność (nadwzroczność, hyperopia) to popularna wada wzroku, objawiająca się niewyraźnym widzeniem obiektów znacznie oddalonych przy jednoczesnym rozmazaniu obrazu przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Leczenie dalekowzroczności polega na korekcji soczewkami kontaktowymi lub okularami.

Co to jest dalekowzroczność (nadwzroczność)?

Nadwzroczność jest wadą refrakcji oka. Układ optyczny jest za słaby, by w prawidłowy sposób załamywać dostające się do niego promienie światła. U osób z dalekowzrocznością obraz powstaje dopiero za siatkówką (w zdrowym oku na siatkówce). W konsekwencji oko z nadwzrocznością źle widzi w dal i z bliska.

Objawy dalekowzroczności

Dalekowzroczność oprócz pogorszenia ostrości widzenia, często powoduje dolegliwości towarzyszące:

  • bóle oczu i głowy wywołane zbyt częstą akomodacją oka,
  • łzawienie,
  • zmęczenie oczu, zwłaszcza podczas prac przy komputerze lub w trakcie czytania.

https://vimeo.com/712775286

Przyczyny dalekowzroczności

Uważa się, że nadwzroczność jest wadą uwarunkowaną genetycznie. Bardzo często objawia się już w dzieciństwie. Hyperopia powoduje ogniskowanie przez układ optyczny oka promieni świetlnych za siatkówką. Dalekowzroczność może być spowodowana zbyt niską mocą łamiącą układu optycznego lub zbyt krótką gałką oczną. Wyróżnia się nadwzroczność małą (do 2,5 dioptrii), średnią (od 2,5 do 6,0 dioptrii) lub dużą (powyżej 6,0 dioptrii).

Leczenie dalekowzroczności

Nadwzroczność powoduje, że nadmiernie rozproszony obraz powstaje za siatkówką, dlatego w tej wadzie stosowane są wypukłe soczewki skupiające promienie świetlne. Nadwzroczność mierzona jest w dioptriach – oznaczenie ze znakiem plus („+”).

W korekcji nieostrego widzenia spowodowanego nadwzrocznością stosuje się sferyczne soczewki kontaktowe lub okulary w mocach dodatnich. Dobieranie soczewek lub okularów jest możliwe jedynie w czasie dokładnego badania u okulisty lub optometrysty. Sposób korekcji wady wzroku warto dostosować do stylu życia. Osoby aktywne z pewnością docenią komfort stosowania soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe mogą być również stosowane w korekcji dalekowzroczności na przemian z okularami.

Laserowe leczenie nadwzroczności polegające na nacięciu rogówki możliwe jest jedynie w przypadku stabilnej wady, dlatego nie wykonuje się go przed 21 rokiem życia.

Niekorygowana nadwzroczność prowadzi do poważnych obciążeń mięśni oka związanych z nieustanną akomodacją. Tego typu nadwyrężenia mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, a nawet niedowidzenia.