Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od jakiego wieku można nosić soczewki kontaktowe?

Nie ma zarówno dolnej, jak i górnej granicy wieku, od którego i do którego można nosić soczewki kontaktowe. Specjalista, po ocenie kondycji, w jakiej znajduje się oko, decyduje, czy osoba może nosić soczewki kontaktowe, czy nie. Właśnie dlatego tak ważna jest zarówno pierwsza wizyta, mająca na celu dopasowanie soczewek kontaktowych, jak również wizyty kontrolne.

Czy noszenie soczewek kontaktowych jest zdrowe?

Korekcja wad wzroku soczewkami kontaktowymi jest w pełni bezpieczna i zdrowa. Współczesne materiały wykorzystywane do produkcji soczewek kontaktowych zapewniają wymaganą dla oczu przepuszczalność tlenu, a systemy pielęgnacji w postaci płynów do soczewek kontaktowych dobrze usuwają szkodliwe mikroorganizmy oraz inne zanieczyszczenia. Zdarzają się powikłania po soczewkach kontaktowych, lecz zdecydowana większość z nich spowodowana jest nieprzestrzeganiem zasad higieny: mycia rąk przed zdjęciem i założeniem soczewek kontaktowych, braku wizyt kontrolnych, „przenaszania” soczewek, zmiany „na własną rękę” zarówno typu stosowanych soczewek, jak i płynów do ich pielęgnacji itd.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe, jeśli mam dużą wadę wzroku lub astygmatyzm?

Praktycznie nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o moc soczewek kontaktowych – miękkie soczewki kontaktowe produkowane są w zakresie od -3 do +35 dioptrii. Również osoby z astygmatyzmem mogą używać miękkich soczewek kontaktowych, gdyż wartość cylindra dostępna w soczewkach kontaktowych wynosi 6 dioptrii, a oś zmienia się co 1 stopień. Tak szeroka liczba parametrów powoduje, że 99,9% wad wzroku może być korygowanych za pomocą miękkich soczewek kontaktowych.

Czy można nosić soczewki na basenie/w jeziorze/w morzu?

W wodzie kranowej/basenowej/jeziorze/morzu żyją pierwotniaki takie jak Acanthamoeba, powodujące pełzakowate zapalenie rogówki prowadzące do utraty przezroczystości rogówki, której konsekwencją może być utrata widzenia. SOCZEWKA KONTAKTOWA NIE MA PRAWA MIEĆ KONTAKTU Z WODĄ, gdyż 90% pełzakowatych zapaleń rogówki występuje u użytkowników, których soczewki miały kontakt z wodą. Pojemnika na soczewki kontaktowe również nie można czyścić wodą.

Czy muszę mieć okulary, jeśli mam soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych nie wyklucza konieczności posiadania okularów, ponieważ nie zawsze można nosić soczewki kontaktowe (np. w trakcie przeziębienia czy zapalenia spojówek). Nawet jeśli większość czasu w ciągu dnia spędzamy w soczewkach kontaktowych, warto mieć okulary, które zapewnią ostre widzenie w momencie, gdy soczewek kontaktowych z różnych powodów nie będzie można używać.

Czy soczewka może wpaść za oko?

Soczewka kontaktowa nie może wpaść za oko, gdyż spojówka gałkowa przechodzi płynnie w spojówkę powiekową, tworząc naturalną barierę uniemożliwiającą soczewce przemieszczenie się „za” oko. Może się zdarzyć, że soczewka schowa się pod górną powieką, ale bez problemu można ją wyjąć.

Czy istnieje, a jeśli tak, to jaki jest uniwersalny rozmiar soczewki?

Nie ma uniwersalnego rozmiaru soczewki, który „pasowałby” większości użytkowników. Jest wiele czynników decydujących o dopasowaniu soczewki kontaktowej, zarówno po stronie użytkownika (budowy anatomicznej jego oka), jak również po stronie soczewki kontaktowej, dlatego niezbędna jest wizyta mająca na celu dopasowanie soczewek kontaktowych po raz pierwszy i przy każdej próbie/chęci zmiany używanych soczewek. Rozmiar soczewki można porównać do rozmiaru buta, który nosimy – jeśli na przykład rozmiar buta w firmie X wynosi 36, nie oznacza to, że buty firmy Y w rozmiarze 36 będą dobrze leżały na naszej stopie. Podobnie jest z soczewkami – rozmiar soczewki jednego producenta nie gwarantuje dobrego dopasowania (innej) soczewki innego producenta.

Czy soczewki zawsze są słabsze niż okulary?

Soczewki kontaktowe nie zawsze są słabsze niż okulary. Rozróżnienie w mocy soczewek kontaktowych i okularów zależne jest od mocy korekcji okularowej i odległości wierzchołkowej, czyli odległości, w jakiej wyznaczona została wada refrakcji lub w jakiej znajdują się okulary. Bazując na powyższych danych, soczewki kontaktowe są mocniejsze od okularów w przypadku plusów, a słabsze od okularów w przypadku minusów.

Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze?

Nie ma najlepszych soczewek kontaktowych na świecie, są tylko soczewki najlepsze dla danego pacjenta. Specjalista w gabinecie określa, jaka soczewka będzie najlepsza dla danego użytkownika soczewek: jednodniowa, dwutygodniowa, miesięczna, noszona w trybie dziennym czy przedłużonym.

Czy w trakcie alergii można nosić soczewki?

Alergia nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, jednak należy pamiętać, że alergeny zatrzymują się na powierzchni soczewek i mogą zwiększać odpowiedź układu odpornościowego organizmu. W trakcie alergii najlepiej używać soczewek jednodniowych.

Czy soczewka może wypaść z oka?

Soczewki kontaktowe bardzo dobrze przylegają do oka, w związku z czym przypadki wypadnięcia soczewki z oka występują sporadycznie. W soczewkach kontaktowych można uprawiać niemalże wszystkie sporty bez obawy, że wypadną z oka.

Przedstawione na tym portalu informacje nie stanowią porady medycznej. W celu uzyskania porady należy skontaktować się z posiadającym uprawnienia specjalistą lub okulistą.