Co to jest prezbiopia / starczowzroczność?

Prezbiopia, inaczej starczowzroczność, to wada wzroku pojawiająca się u większości ludzi około 40. roku życia. Schorzenie występuje na skutek naturalnego osłabiania się elastyczności mięśni i pogarszającej się zdolności do akomodacji oka. Prezbiopię można korygować za pomocą soczewek kontaktowych multifokalnych, czyli progresywnych.

Co to jest prezbiopia (starczowzroczność)?

Prezbiopia jest naturalnym procesem, który dosięga niemal wszystkie osoby w wieku około 40 lat i powyżej. Z tego powodu nazywana jest również starczowzrocznością. Przed prezbiopią nie można się uchronić poprzez dbanie o oczy, ćwiczenia poprawiające wzrok czy zdrową dietę. Starczowzroczność jest spowodowana osłabianiem się soczewki wewnątrzgałkowej. Jest to narząd odpowiedzialny za akomodację oka, czyli sprawne widzenie z różnych odległości (na zmianę z bliska i daleka). Z biegiem lat, kiedy organizm ludzki starzeje się, elastyczność mięśni pracujących przy oku obniża się, a tym samym spada zdolność soczewki oka do szybkiej zmiany krzywizny. Ten stan nazywa się właśnie prezbiopią. Wada powoduje pogorszenie widzenia z bliskich odległości.

Objawy prezbiopii

Prezbiopia utrudnia widzenie z bliska. Dolegliwości związane z tym schorzeniem odczuwają w pierwszej kolejności osoby, które noszą soczewki korekcyjne dodatnie. Wada rozwija się jednak także u krótkowidzów, astygmatyków oraz osób, które nie miały w młodości problemów ze wzrokiem. Najczęstsze objawy prezbiopii to:

  • trudności z odczytaniem tekstu napisanego małym drukiem,
  • zamazane widzenie i zmęczenie oczu,
  • bóle głowy,
  • tak zwany „syndrom za krótkiej ręki”, czyli odsuwanie od siebie przedmiotów, żeby przeczytać umieszczony na nich tekst.


Kim jestem?

Soczewki multifokalne do korekcji prezbiopii

Prezbiopii nie da się zapobiec, ale można ją korygować, kiedy już się pojawi. Najpopularniejsza metoda korekcji starczowzroczności to okulary, nazywane potocznie okularami do czytania. Dla wielu osób jest to jednak rozwiązanie mało komfortowe. Dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem są nowoczesne soczewki kontaktowe progresywne, które są przystosowane do widzenia z różnych odległości. Soczewki progresywne (multifokalne) są zbudowane z krzywizn o różnych mocach, dzięki czemu umożliwiają wygodne patrzenie z bliska i daleka. Przenoszenie wzroku pomiędzy obiektami położonymi w różnych odległościach jest płynne i nie powoduje dyskomfortu. Soczewki kontaktowe multifokalne są dostępne zarówno w wersji jednodniowej, jak i miesięcznej. Mogą je nosić także osoby z astygmatyzmem.