Czym są soczewki multifokalne, czyli progresywne?
Soczewki multifokalne pozwalają na komfortowe widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Są szczególnie zalecane osobom cierpiącym na prezbiopię, czyli pogorszenie wzroku związane z wiekiem. Soczewki kontaktowe multifokalne zapewniają doskonałą jakość widzenia w każdej sytuacji, a ponadto są komfortowe i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
Co to są soczewki multifokalne?
Soczewki multifokalne to inaczej soczewki kontaktowe progresywne. Pozwalają na jednoczesną korektę widzenia na każdą odległość – zarówno z daleka, jak i bliska. Dzięki soczewkom multifokalnym nie trzeba nosić oddzielnych okularów do czytania, wystarczy jedna para szkieł kontaktowych. W przeszłości podobną rolę pełniły okulary ze szkłami podzielonymi na pół – dolna część służyła do czytania, a górna do patrzenia w dal. Później wynaleziono szkła progresywne. Nowoczesne multifokalne soczewki kontaktowe zapewniają jednak nieporównywalnie większy komfort użytkowania. Soczewki kontaktowe progresywne są dostępne w wersji jednodniowej i miesięcznej.
Soczewki kontaktowe multifokalne – dla kogo są?
Multifokalne soczewki kontaktowe są idealne dla osób, które cierpią na prezbiopię (starczowzroczność). Potrzeba noszenia soczewek progresywnych pojawia się najczęściej po 40. roku życia, kiedy oczy tracą swoją naturalną zdolność do akomodacji. Pojawiają się wówczas problemy z widzeniem przedmiotów, które znajdują się blisko twarzy. Powoduje to na przykład trudności z czytaniem gazety czy użytkowaniem telefonu komórkowego. Tradycyjne okulary do korekcji bliży nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ utrudniają widzenie z dali (na przykład po oderwaniu wzroku od książki). Dużo lepszą opcją są soczewki kontaktowe multifokalne, które pozwalają na przystosowanie oka do patrzenia w różnych odległościach. Jakość widzenia w soczewkach tego typu jest porównywalna do możliwości młodego człowieka o sprawnym narządzie wzroku. Soczewki multifokalne są więc polecane osobom w średnim wieku i starszym, które chcą zachować dawną swobodę widzenia we wszystkich odległościach oraz prowadzić aktywny tryb życia.
Jak działają soczewki progresywne?
Soczewki kontaktowe multifokalne charakteryzują się specjalną budową – ich strefa optyczna ma zmieniającą się moc na swojej powierzchni, tak aby zapewnić dobre widzenie przedmiotów położonych w różnych odległościach. Liczba dioptrii jest indywidualnie dostosowywana do wady wzroku pacjenta. Po krótkim okresie adaptacji użytkownicy soczewek kontaktowych multifokalnych osiągają jednocześnie ostre widzenie do dali i bliży.