Dobór soczewek kontaktowych – jak zrobić to dobrze

Dobór soczewek kontaktowych – jak zrobić to dobrze?

Soczewki kontaktowe są dostępne bez recepty, ale jest to wyrób medyczny. Soczewki dobiera lekarz okulista lub optometrysta w profesjonalnym gabinecie.

Soczewki kontaktowe w 5 krokach, czyli jak dobrze dobrać soczewki

Nawet jeśli nosisz okulary i znasz swoją wadę wzroku, nie dobieraj soczewek kontaktowych samodzielnie. Powinien zająć się tym specjalista, który zbada twój wzrok, dobierze soczewki odpowiednie do twojej wady i stylu życia, pozwoli ci je wypróbować i nauczy ich prawidłowej pielęgnacji.

Dobór soczewek kontaktowych – zbadaj swój wzrok

Soczewek kontaktowych nie dobieraj samodzielnie. Powinien się tym zająć specjalista, czyli lekarz okulista lub optometrysta w salonie optycznym. Jego zadaniem jest ustalenie wady wzroku i zbadanie stanu zdrowia oczu. Dopiero po badaniu specjalista może zdecydować, czy soczewki kontaktowe to metoda korekcji dobra dla ciebie.

Wybierz soczewki odpowiednie do twojej wady i stylu życia

Okulista lub optometrysta wybiera soczewki o średnicy i promieniu krzywizny dopasowanym do twojej wady wzroku i budowy gałki ocznej:

  • soczewki sferyczne służą do korekcji daleko- i krótkowzroczności,
  • soczewki kontaktowe toryczne stosuje się u astygmatyków,
  • soczewki multifokalne (progresywne) polecane są przy prezbiopii, czyli starczowzroczności.

Dobrze dobrane parametry soczewek kontaktowych zapewniają wygodę i komfort noszenia. Soczewki powinny być też dopasowane do twojego stylu życia. Zdecyduj, czy wygodniejsze są dla ciebie soczewki jednodniowe wymieniane każdego dnia, czy soczewki wielokrotnego użytku, na przykład dwutygodniowe lub miesięczne.

Wypróbuj soczewki przed wyjściem z gabinetu

Po wstępnym wyborze soczewek kontaktowych specjalista powinien poprosić cię o przymierzenie wybranej pary, dzięki czemu sprawdzisz ostrość widzenia i komfort noszenia soczewek. Okulista lub optometrysta powinien też zbadać ułożenie soczewek na oku za pomocą lampy szczelinowej. Dzięki temu może ocenić, czy dobrze przylegają do twojego oka, prawidłowo centrują się i mają odpowiednią ruchomość.

Naucz się zakładania i pielęgnacji

Zakładanie i zdejmowanie soczewek nie jest skomplikowane, ale wymaga wprawy i wiedzy, jak robić to prawidłowo. Przy wyborze swoich pierwszych soczewek kontaktowych specjalista powinien pokazać ci, jak to robić. Poproś także o informacje na temat pielęgnacji wybranych przez ciebie soczewek (na przykład tego, jak czyścić soczewki, jaki płyn wybrać).

Wróć na wizytę kontrolną

Po około 2 tygodniach od zakupu soczewek umów się na ponowną wizytę u okulisty lub optometrysty. Podczas badania specjalista oceni, czy soczewki kontaktowe zostały odpowiednio dobrane i czy zapewniają komfort noszenia. Opowiedz mu o ewentualnym dyskomforcie lub pogorszeniu widzenia. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, pamiętaj o corocznych badaniach wzroku. Twoja wada może się zmieniać, co oznacza również zmianę soczewek.

https://vimeo.com/712815756

https://vimeo.com/712816512