Zdejmowanie soczewek kontaktowych będzie łatwiejsze, jeżeli staniemy w dobrze oświetlonym miejscu, odchylimy powieki i skierujemy wzrok ku górze. Przed usunięciem szkieł kontaktowych powinniśmy dokładnie umyć ręce i przygotować pojemnik na soczewki.

Zdejmowane soczewek: o czym pamiętać i jak je zdjąć?

Zdejmując soczewki powinniśmy odsunąć powiekę i chwycić szkło w dwa palce. Zdjęcie szkieł kontaktowych ułatwi aplikacja kropel nawilżających.
W trakcie zdejmowania soczewek nie musimy obawiać się, że szkło wpadnie za oko. Uniemożliwia to spojówka, która pokrywa twardówkę czyli białą część oka i płynnie przechodzi na powieki.

Na co zwrócić uwagę zdejmując soczewki kontaktowe?

Soczewek kontaktowych nigdy nie myjemy w wodzie. Za każdym razem używamy do dezynfekcji specjalnego płynu do soczewek. Po całym dniu noszenia, soczewki jednodniowe wyrzucamy, a szkła wielorazowe (dwutygodniowe lub miesięczne) dezynfekujemy i wkładamy do pojemnika wypełnionego świeżym płynem do soczewek. Przed zamknięciem pojemnika powinniśmy sprawdzić, czy soczewki są całkowicie zanurzone w płynie. Jeżeli w trakcie zdejmowania szkieł kontaktowych ich krawędzie się zlepią, wystarczy, że wylejemy na soczewkę kroplę świeżego płynu do soczewek i delikatnie potrzemy opuszkami palców.

Jak zdjąć soczewki?

Zdejmowanie soczewek ułatwi nam ustawienie się przed dobrze oświetlonym lustrem, w którym będzie widać krawędzie soczewki.

1. Czyste dłonie zapobiegną infekcjom i podrażnieniom oczu
Zdejmowanie soczewek kontaktowych powinniśmy zacząć od dokładnego umycia dłoni w mydle antybakteryjnym i osuszenia ich niestrzępiącym się ręcznikiem. Zachowanie higieny zmniejsza ryzyko przeniesienia zanieczyszczeń na soczewkę, podrażnieniom oka i powstaniu infekcji. Przed zdjęciem szkieł kontaktowych powinniśmy wlać do pojemnika na soczewki świeży płyn do ich pielęgnacji.

2. Właściwa kolejność pozwoli uniknąć pomyłki
Zdejmowanie soczewek rozpoczynamy od tego samego oka, od którego zawsze zaczynamy zakładanie szkieł kontaktowych. Taka technika zapobiegnie pomyleniu soczewek i umieszczeniu ich w niewłaściwych komorach pojemnika.

3. Odchylenie powiek i zsunięcie soczewki
Stajemy przodem do lustra. Głowę trzymamy prosto a wzrok kierujemy ku górze. Środkowym palcem odsuwamy dolną powiekę. Palcem wskazującym dotykamy dolnej krawędzi soczewki i zsuwamy ją lekko w dół oka (w kierunku białej części oka). Soczewkę chwytamy w dwa palce – kciuk i wskazujący – lekko ściskamy i zdejmujemy z oka.
Jeżeli mamy problem ze zdjęciem soczewki, możemy użyć kropli nawilżających. Do zwilżonych gałek ocznych szkła mniej przylegają i są łatwiejsze do usunięcia.