Jak prawidłowo i bezpiecznie założyć soczewki kontaktowe – Zakładanie soczewek kontaktowych
Zakładanie soczewek kontaktowych to tylko pięć prostych kroków, dzięki którym można cieszyć się wyraźnym widzeniem. Aplikacja soczewek jest szybka i bezbolesna.
Zakładanie soczewek: czy jest bolesne i jak zakładać je pierwszy raz?
Zakładanie soczewek kontaktowych ułatwi odchylenie powiek i skierowanie wzroku ku górze. Prawidłowo założone soczewki nie uwierają i zapewniają wyraźne widzenie.
Soczewki kontaktowe nie mogą się przykleić do gałki ocznej ani wpaść za oko. Mało prawdopodobne jest też, że soczewki same wypadną z oka.
Zakładanie soczewek kontaktowych pierwszy raz – o czym warto pamiętać?
Soczewki kontaktowe należy zakładać przed wykonaniem makijażu, zapobiegnie to przedostawaniu się pozostałości makijażu na lub pod soczewki. Soczewki zakładane są na oko, nie zaś do oka. Podczas aplikacji soczewek, palec nie dotyka gałki ocznej, a ich konstrukcja sprawia, że po założeniu soczewka sama przesuwa się na właściwe miejsce. Dzięki temu aplikacja jest szybka i bezbolesna.
Jak zakładać soczewki? 5 porad
Poprawnie założona soczewka jest niemal niewyczuwalna. Aplikację soczewek kontaktowych ułatwi wykonywanie swobodnych ruchów.
1. Czyste dłonie
Przed założeniem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce. Zapobiegnie to podrażnieniom i infekcjom oczu, które mogłyby być spowodowane przeniesionymi na soczewkę zanieczyszczeniami – tłuszczem, zarazkami lub kurzem. Do mycia rąk najlepiej używać antybakteryjnego mydła w płynie i ciepłej wody. Czyste ręce trzeba osuszyć miękkim, niestrzępiącym się ręcznikiem.
2. Kształt soczewki
Po wyjęciu soczewki z opakowania trzeba dokładnie przyjrzeć się jej kształtowi. Jeżeli soczewka ma półkulisty kształt (przypominający miseczkę), soczewka jest na właściwej stronie. W przypadku, gdy brzegi soczewki są wywinięte na zewnątrz, trzeba ją odwrócić na drugą stronę.
3. Dopasowanie soczewki do gałek ocznych
Moc soczewki kontaktowej dopasowana jest do wady wzroku odpowiednio prawego i lewego oka. Zakładanie soczewek pierwszy raz ułatwi rozpoczęcie od prawego oka. Z czasem sięganie po prawą soczewkę wejdzie w nawyk i zmniejszy prawdopodobieństwo ich pomylenia.
4. Zakładanie soczewki
Soczewkę należy umieścić na opuszku palca wskazującego. Palcem środkowym tej samej ręki lekko odsunąć dolną powiekę. Palcami drugiej dłoni delikatnie odciągnąć górną powiekę, aby powstrzymać odruch mrugania. Soczewkę należy powoli zbliżać do gałki ocznej i nakładać bezpośrednio na oko. Ułatwieniem jest skierowanie wzroku ku górze.
5. Ułożenie soczewki na oku
Po założeniu soczewki należy spojrzeć w górę, w dół i na boki. Następnie dwa-trzy razy mrugnąć. Warto też zamknąć na chwilę oczy, aby soczewka dopasowała się do gałki ocznej i ułożyła się w centralnej części oka.
Zobacz również: W jaki sposób zdjąć soczewki kontaktowe