Przyczyny łzawienia oczu

Oczy łzawią w różnych sytuacjach, np.: w czasie kataru, alergii, krojenia cebuli oraz gdy do oka dostanie się ciało obce. Łzawienie może być też efektem infekcji oka.
Łzawienie oczu to objaw nadmiernej produkcji płynu (tzw. filmu łzowego, cieczy łzowej) przez gruczoły łzowe. Nie należy mylić go z płaczem, który jest reakcją emocjonalną. Funkcją łez jest nawilżanie, ochrona przez drobnoustrojami i oczyszczanie gałki ocznej.

Zespół suchego oka, obecność ciała obcego i nieprawidłowy wzrost rzęs

Do łzawienia oczu dochodzi najczęściej z powodu podrażnienia oczu wynikającego z przepracowania wzroku (np. zbyt długim czasem spędzonym na wpatrywaniu się w ekran monitora), niekorzystnych warunków (np. klimatyzowanych pomieszczeń, dużej ilości kurzu w powietrzu i innych zanieczyszczeń). Do obfitego wydzielania łez może dochodzić również w przypadku:

  • dostania się do oka ciała obcego. Najczęściej są to: rzęsy, małe owady lub piasek. Z drobnymi obiektami oko radzi sobie samo, poprzez nadmierną produkcję łez, które wypłukują zanieczyszczenie. Czasami jeżeli obiektem który wpadł do oka to rzęsa można próbować usunąć ją samodzielnie, bardzo często jednak w celu bezpiecznego pozbycia się ciała obcego należy udać się do lekarza okulisty;
  • nieprawidłowego wzrostu rzęs – w kierunku gałki ocznej, a nie na zewnątrz. Wówczas ma miejsce ciągłe drażnienie gałki ocznej, co wywołuje łzawienie. Zaburzenie to wynika z anatomicznych wad budowy powieki lub przebytych urazów oka. Lekceważenie tej dolegliwości może prowadzić do powstania blizn na spojówce lub rogówce. Tego typu zaburzenie leczy się za pomocą laserowego usunięcia podwiniętych włosków;
  • zespołu suchego oka – zaburzenia związanego ze zbyt małym wydzielaniem łez. Niedostatecznie nawilżona gałka oczna jest podrażniona, czemu towarzyszy zarówno zaczerwienienie, wrażenie obecności piasku pod powiekami, swędzenie i pieczenie, jak również, paradoksalnie łzawienie.

Zakażenia narządu wzroku – zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to schorzenie, którego przyczyną może być zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Często występuje w przebiegu takich chorób, jak: rumień wielopostaciowy złośliwy, ospa, odra i różyczka.

Niedrożność i zapalenie kanalika łzowego

Zaburzenia w obrębie kanału łzowego, które przyczynią się do nieprawidłowości w odprowadzaniu łez to wrodzona niedrożność przewodu łzowego, którego pierwsze symptomy można zauważyć już u noworodków. Leczenie polega na udrożnieniu kanalika.
Zapalenie kanalików łzowych może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. W każdym z tych przypadków leczenie prowadzi lekarz okulista.