Soczewki jednodniowe – wygoda i ostrość widzenia

Jednodniowe soczewki kontaktowe to produkt jednorazowego użytku. Są bardzo wygodne w użytkowaniu (nie wymagają pielęgnacji ani płynów do ich przechowywania). Dzięki temu, że są sterylnie zapakowane, zapewniają oczom najwyższy poziom higieny. Za ich pomocą można korygować większość wad wzroku – „plusy”, „minusy”, astygmatyzm i prezbiopię.

Dla kogo odpowiednie są jednodniowe soczewki kontaktowe

Jednodniowe soczewki kontaktowe są odpowiednim wyborem dla osób, które uprawiają sport i prowadzą aktywny tryb życia. Soczewka umieszczona na oku porusza się wraz z nim, pływając w filmie łzowym. Soczewki kontaktowe w przeciwieństwie do okularów nie parują przy zmianie temperatury otoczenia, nie ograniczają pola widzenia, nie obciążają nosa, a ich noszenie nie grozi uszkodzeniem twarzy w razie sportowych urazów. Jednodniowe soczewki kontaktowe mogą zastępować soczewki miesięczne, dwutygodniowe albo okulary, jeśli dana osoba nie chce z nich całkowicie rezygnować.

Soczewki kontaktowe jednodniowe polecane są dla osób lubiących imprezowy styl życia. Są znacznie wygodniejsze w noszeniu niż okulary, a dodatkowo – w przypadku soczewek kolorowych – umożliwiają zmianę koloru oczu. Kiedy używa się soczewek jednodniowych, nie trzeba pamiętać o ich pielęgnacji i higienicznym przechowywaniu. Na koniec dnia wystarczy je wyjąć, wyrzucić, a rano założyć nową parę. Nie ma też kłopotu w przypadku długich imprez – soczewki jednodniowe mogą znajdować się na oku nawet przez kilkanaście godzin i można je zdjąć dopiero przed pójściem spać.

Soczewki jednodniowe są polecane osobom, które często podróżują, a także na czas urlopowego wypoczynku. Są bardzo wygodne i praktyczne szczególnie podczas długich podróży, gdy dostęp do bieżącej wody jest utrudniony i nie można zapewnić higienicznych warunków do ich wymiany. Są też idealne, gdy warunki zewnętrzne mogą zagrażać higienie oczu, np. na biwakach, wycieczkach i w warunkach campingowych.

Z soczewek jednodniowych mogą korzystać osoby z niemal każdym rodzajem wady wzroku: krótkowzrocznością („minusy”), dalekowzrocznością („plusy”), astygmatyzmem, a także z prezbiopią (zwaną starczowzrocznością).

Jednodniowe soczewki kontaktowe dla krótkowidzów i dalekowidzów

Jednodniowe soczewki kontaktowe mogą stosować osoby z krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Soczewki sferyczne korygujące tego typu wady, mają kształt wycinka kuli i jednakową moc w każdym punkcie. Jednodniowe soczewki kontaktowe są na ogół dostępne w zakresie od -0,25 do -12 dioptrii oraz od +0,25 do +8 dioptrii. Jeśli oprócz krótkowzroczności lub dalekowzroczności występuje astygmatyzm, to przy zakupie soczewek oprócz liczby dioptrii, czyli mocy soczewki, należy znać także wartość oraz oś cylindra odpowiednio dla każdego oka. Cylinder i oś cylindra to dwie dodatkowe wartości, które wyznaczane są u osób z astygmatyzmem. Cylinder wyrażany jest w dioptriach, a jego wartość może być dodatnia lub ujemna, natomiast oś cylindra wyrażana jest w stopniach w zakresie od 0 do 180. Wszystkie te parametry można poznać podczas badania u okulisty lub optometrysty.

Jednodniowe soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Jednodniowe soczewki kontaktowe mogą nosić osoby z astygmatyzmem. Jest to możliwe również wtedy, gdy astygmatyzm występuje razem z krótko- lub dalekowzrocznością, gdy astygmatyzm występuje tylko na jednym oku oraz gdy astygmatyzm występuje na obu oczach, ale wada wzroku znacznie różni się pomiędzy każdym okiem. Soczewki korygujące astygmatyzm to tzw. soczewki toryczne. Są one nieznacznie większe niż soczewki sferyczne używane przez osoby z krótko- lub dalekowzrocznością.

Multifokalne soczewki kontaktowe

Multifokalne soczewki kontaktowe, inaczej nazywane progresywnymi, dostępne są również w wersji jednodniowej. Polecane są dla osób z prezbiopią, czyli wadą wzroku występującą najczęściej po 40 roku życia, dla której charakterystycznym jest niewyraźny obraz obiektów oglądanych z bliska, np. problem z odczytaniem tekstu widocznego z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Takie osoby zamiast „okularów do czytania” mogą wybrać soczewki multifokalne (multifocal contact lenses). Dzięki nim obraz będzie ostry zarówno z bliska, z odległości pośrednich oraz z daleka.

Jaka jest cena soczewek jednodniowych

Opakowanie zawierające 30 sferycznych soczewek jednodniowych kosztuje ok. 60-90 zł. Cena takiego samego opakowania jednodniowych soczewek torycznych wynosi ok. 90-100 zł. Za soczewki progresywne przeciętnie trzeba natomiast zapłacić ok. 90-120 zł. Oznacza to, że koszt założenia pary jednodniowych soczewek zaczyna się już od 4 zł dziennie w przypadku sferycznych, i od 6 zł dziennie przy noszeniu soczewek torycznych lub multifokalnych.

https://vimeo.com/712829431