Soczewki kontaktowe, które chronią przed promieniowaniem UV? Czy wiesz, jak działają?

Często przygotowując się do sezonu wakacyjnego, pamiętamy o kupieniu dostosowanych do naszego rodzaju skóry kosmetyków, np. specjalnych filtrów przeciwsłonecznych, ale zupełnie zapominamy o wsparciu dla naszych oczu. Wielu urlopowiczów świadomie nie decyduje się na korzystanie z okularów przeciwsłonecznych, które choć chronią wzrok, odznaczają się na twarzy w postaci nierównomiernej opalenizny. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy chcemy ryzykować uszkodzeniem wzroku lub jego całkowitą utratą. Z pozoru niewinne godziny spędzone na plaży mogą skończyć się tragicznie. Na szczęście obecnie niektóre soczewki kontaktowe pomogą nie tylko w lepszym widzeniu, ale również ochronią wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Czym jest promieniowanie UV?

Choć nierzadko możemy spotkać się z tym terminem, tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, czym jest promieniowanie UV. Promieniowanie ultrafioletowe to inaczej promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy 10 a 400 nanometrów. Są to zatem fale krótkie, które nie są widzialne dla człowieka. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe w trzech zakresach: UV-A, UV-B oraz UV-C. Co to zasady atmosfera Ziemi pochłania praktycznie w 100% zakres UV-C oraz w znaczącej części UV-B. Oznacza to, że do powierzchni naszej planety dociera prawie wyłącznie promieniowanie UV-A. Promieniowanie UV-A jest teoretycznie najmniej szkodliwym. Musimy jednak pamiętać, że uszkadza ono włókna kolagenowe w skórze, przyspiesza procesy starzenia, a także powoduje zaćmę (tzw. zaćmę fotochemiczną).

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV-A? O czym należy pamiętać codziennie?

Po pierwsze nie możemy zapominać o tym, aby chronić oczy. Nie dajmy się zwieść błędnemu przekonaniu, że gdy na niebie są chmury, a słońce nie świeci bezpośrednio na nas, możemy zrezygnować z ochrony oczu. Nic bardziej mylnego! Promieniowanie UV bez trudu pokonuje warstwy chmur. Dlatego też, jeżeli nie jesteś zwolennikiem noszenia okularów, nawet tych przeciwsłonecznych, spróbuj skorzystać z soczewek kontaktowych z filtrami UV. Dzięki temu nie tylko będziesz korygować wadę wzroku, taką jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność lub astygmatyzm, ale również będziesz dbać o ochronę oczu.

Chronisz wzrok, ale tylko latem? Robisz poważny błąd!

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia pory roku. Naturalnie, słońce najbardziej intensywnie operuje w miesiącach letnich oraz na wiosnę, a może być szkodliwe również zimą. Dlaczego tak się dzieje? Często zapominamy o tak zwanym świetle odbitym. Śnieg odbija do 85% promieniowania, a woda nawet do 100%! Może się zatem okazać, że mimo teoretycznie pochmurnej, zimowej pogody, narażamy się na bardzo wysokie promieniowanie ultrafioletowe.

Soczewki kontaktowe z filtrem UV czy okulary przeciwsłoneczne?

Naprawdę, nie musisz wybierać! Latem najlepiej chronić się pod kapeluszem z dużym rondem lub czapką z daszkiem i korzystać z soczewek kontaktowych z filtrem UV. Jeśli lubisz, korzystaj dodatkowo z okularów przeciwsłonecznych. Zimą również pamiętajmy o ochronie, a jeśli korygujemy wzrok, możemy nawet połączyć soczewki kontaktowe i specjalistyczne okulary, szczególnie jeśli przebywamy nad wodą, w górach czy na stokach narciarskich.

Wybieraj mądrze

Każdorazowo sprawdzaj, czy Twoje okulary lub soczewki kontaktowe chronią Cię przed promieniowaniem UV. Wybieraj te, których filtr jest najwyższy. Jeżeli masz wadę wzroku i leczysz nadwzroczność lub krótkowzroczność, a także astygmatyzm oczu, obecnie możesz już zdecydować się na soczewki kontaktowe jednodniowe z filtrem UV. Naturalnie, jeżeli lubisz korzystać z okularów, nie musisz z nich rezygnować – to zawsze dodatkowa ochrona dla Twoich oczu.