Szkła kontaktowe miesięczne zdejmuje się każdego dnia przed snem , a zakłada rano. Jedna para wystarcza na 30 dni. Jest to rozwiązanie dla osób, które całkowicie chcą zrezygnować z noszenia okularów. Dobrze sprawdzą się u ludzi aktywnych i uprawiających sport. Są wygodne, niedrogie i komfortowe dla oka.

Czym się różnią soczewki miesięczne od jednodniowych?

Szkła kontaktowe miesięczne to soczewki, które są przeznaczone do noszenia przez 30 dni. Zdejmuje się je codziennie wieczorem, czyści, wkłada do pojemnika z płynem do soczewek, a następnie zakłada kolejnego dnia rano. W odróżnieniu od szkieł kontaktowych jednodniowych, które zmienia się na nowe codziennie, soczewki miesięczne wyrzuca się dopiero po miesiącu. Wystarczy więc zaledwie 12 par soczewek na cały rok.

Szkła kontaktowe miesięczne: dla kogo są?

Soczewki miesięczne to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą na stałe zrezygnować z noszenia okularów (dla noszących szkła kontaktowe sporadycznie lepsze będą te jednodniowe). Z miesięcznych soczewek kontaktowych zadowolone będą osoby ceniące sobie komfort i wygodę, prowadzące aktywny tryb życia i uprawiające sport. Niektóre nowoczesne soczewki miesięczne można dodatkowo nosić w trybie przedłużonym, czyli bez zdejmowania przez nawet 7 dni.

Zalety i wady soczewek miesięcznych

Miesięczne szkła kontaktowe zapewniają komfort noszenia ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Materiał silikonowo-hydrożelowy charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu oko pod soczewką oddycha i jest dobrze nawilżone. Wadą soczewek miesięcznych jest natomiast większe niż w przypadku szkieł jednodniowych ryzyko infekcji. Należy temu zapobiegać poprzez codzienne, dokładne czyszczenie soczewek i przechowywanie ich w przeznaczonym do tego płynie i pojemniku.

Ile kosztują miesięczne soczewki kontaktowe?

Cena opakowania miesięcznych soczewek kontaktowych jest wyższa niż soczewek jednodniowych. Biorąc jednak pod uwagę dzienny koszt użytkowania soczewek, miesięczne szkła kontaktowe są ponad 3 razy tańsze od jednorazowych. Dokładna cena zależy od rodzaju wybranych soczewek – najtańsze są szkła sferyczne do korekty krótko- i dalekowzroczności, a najdroższe progresywne dla osób starszych. Jeden dzień noszenia sferycznych soczewek miesięcznych może w przybliżeniu kosztować złotówkę, a progresywnych około 2 złote. Do kosztów całkowitych należy doliczyć jeszcze akcesoria, takie jak płyn do soczewek (około 15-20 złotych za 100 mililitrów) i pojemnik na szkła (6-15 złotych).