Soczewki kontaktowe toryczne a astygmatyzm

Toryczne soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe toryczne są przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Stanowią wygodną alternatywę dla okularów ze szkłami cylindrycznymi. Dobrane przez okulistę lub optometrystę mogą znacznie poprawić jakość widzenia.

Soczewki kontaktowe toryczne, a soczewki sferyczne

Soczewki kontaktowe przeznaczone do korekcji różnych wad wzroku różnią się od siebie budową. Najpopularniejsze soczewki sferyczne przypominają wycinek kuli. Ich moc (czyli liczba dioptrii) jest jednakowa w każdym punkcie soczewki. Soczewki sferyczne korygują krótkowzroczność i dalekowzroczność (nadwzroczność), czyli wady bardzo często określane jako „minusy” lub „plusy”.

Soczewki kontaktowe toryczne służą natomiast do korekcji astygmatyzmu, któremu może towarzyszyć krótko- lub dalekowzroczność. Soczewka toryczna, poza drobną różnicą w średnicy, na pierwszy rzut oka nie różni się od soczewki sferycznej czy multifokalnej. W soczewkach torycznych w przeciwieństwie do sferycznych, moc soczewki nie jest jednakowa we wszystkich miejscach, dlatego ważne jest jej ułożenie na oku. Pomagają w tym specjalne strefy stabilizujące soczewkę.

Toryczne soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Astygmatyzm, nazywany też niezbornością, objawia się nieostrym widzeniem w pewnych wyróżnionych kierunkach np. patrząc na kratownicę może okazać się, że linie pionowe będą wyraźniejsze niż linie poziome lub odwrotnie. Niewyraźne widzenie w astygmatyzmie nie zależy od odległości z jakiej patrzy się na dany obiekt. Wada ta spowodowana jest zaburzeniem symetrii obrotowej oka. Oznacza to, że elementy oka takie jak rogówka lub soczewka wewnątrzgałkowa nie są symetryczne względem swojej osi obrotu. Promienie świetlne wpadające do oka powinny skupiać się na siatkówce w jednym punkcie, tymczasem w oku astygmatycznym po załamaniu nie łączą się one w punkt, lecz załamują się wzdłuż odcinka ograniczonego przez maksymalną i minimalną moc oka.

Toryczne soczewki kontaktowe mogą zastąpić okulary ze szkłami cylindrycznymi przepisane przez lekarza okulistę lub optometrystę. Niezależnie od wielkości astygmatyzmu warto zapytać specjalistę o możliwość noszenia soczewek kontaktowych, gdyż współcześnie dostępne soczewki kontaktowe pozwalają skorygować astygmatyzm u 99,9% osób noszących okulary z cylindrami.

Jak dobrać soczewki kontaktowe toryczne

Jeśli krótkowzroczności lub dalekowzroczności towarzyszy astygmatyzm większy niż 0,5 dioptrii, konieczne jest noszenie soczewek torycznych. Zaniechanie pełnej korekcji astygmatyzmu może sprawić, że mimo, iż dana osoba nosi soczewki kontaktowe, będzie odczuwać bóle głowy, zmęczenie oczu i może skarżyć się na gorsze widzenie. Dolegliwości mogą się nasilać szczególnie podczas pracy przy komputerze i prowadzeniu samochodu w gorszych warunkach oświetleniowych np. w nocy lub w trakcie deszczu. Właściwie dobrane soczewki kontaktowe toryczne znacznie poprawiają jakość widzenia u osób z astygmatyzmem.

Soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm powinny zostać dopasowane w czasie wizyty u lekarza okulisty lub optometrysty, na podstawie przeprowadzonego przez niego badania wzroku. Specjalista dobierze soczewki odpowiednie do wady w każdym oku, ponieważ zdarza się, że pomiędzy okiem prawym i lewym występują znaczne różnice. Sprawdzi również czy rotacja torycznej soczewki kontaktowej na oku jest prawidłowa, gdyż ze względu na położenie osi cylindra jest to bardzo ważny aspekt zapewniający ostre widzenie w soczewkach torycznych. Podczas wizyty uzyskamy również cenne wskazówki jak skutecznie i szybko zakładać soczewki kontaktowe.

Jednodniowe i oddychające – jakie soczewki toryczne są dostępne w sprzedaży

Toryczne soczewki kontaktowe, dostępne są zarówno w wersji miesięcznej, dwutygodniowej, jak i jednodniowej. Niektóre soczewki dwutygodniowe i miesięczne można nosić bez wyjmowania z oczu, inne należy wyjmować po kilku/kilkunastu godzinach i przechowywać w pojemniku wypełnionym płynem do soczewek. Soczewki jednodniowe nosi się w ciągu dnia, a następnie wyrzuca przed położeniem się spać. Są one dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które na co dzień noszą okulary, ale soczewek będą używały okazjonalnie, np. do uprawiania sportu. Są też polecane jako najwygodniejsze i najzdrowsze rozwiązanie dla oczu.

Soczewki mogą być wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Materiał silikonowo-hydrożelowy to technologicznie najnowszy materiał, który przede wszystkim przepuszcza więcej tlenu do oka w porównaniu z materiałem hydrożelowym. Dzięki temu oko, na które założono soczewkę z materiału silikonowo-hydrożelowego wygląda zdrowo. Najnowsze soczewki kontaktowe są też bardzo miękkie i bardzo dobrze nawilżone. Dzięki temu po założeniu soczewki na oko są komfortowe do tego stopnia, że bardzo często użytkownicy zapominają o tym, że mają je na oczach.

Soczewki kontaktowe mogą posiadać filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Należy jednak pamiętać, że ze względu na to, iż soczewki kontaktowe nie zakrywają w pełni oczu i okolic wokół oczu, nie są substytutem gogli ani okularów przeciwsłonecznych. Należy wobec tego oprócz soczewek stosować okulary z filtrami.

Cena torycznych soczewek kontaktowych

Opakowanie zawierające 3 silikonowo-hydrożelowe soczewki miesięczne,  kosztuje ok. 65-70 zł. Przy uwzględnieniu kosztu płynów ich użytkowanie kosztuje dziennie około 2,54 zł.

Opakowanie jednodniowych silikonowo-hydrożelowych soczewek torycznych, zawierające 30 sztuk soczewek, kosztuje ok. 90-100 zł. Oznacza to, że koszt założenia pary jednodniowych soczewek torycznych to tylko 6-7 zł, tyle co filiżanka kawy.

https://vimeo.com/712816512