Skąd bierze się Cyfrowe Zmęczenie Wzroku?
Wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że w pracy spędza się wiele godzin przed laptopem lub telefonem. Naukowcy alarmują jednak, że również czas wolny najczęściej wypełnia wpatrywanie się w większe lub mniejsze ekrany. A to może być groźne dla zdrowia.
Do czego prowadzi? Problemem jest całodzienna ekspozycja na sztuczne światło, ograniczenie mrugania oraz długotrwałe wpatrywanie się w jeden punkt. Dochodzi do przemęczenia mięśni rzęskowych, przez co soczewka wewnątrzgałkowa nie pracuje prawidłowo co może wpływać na pogorszenie widzenia. Tak dochodzi do pojawienia się syndromu określanego mianem Cyfrowego Zmęczenia Wzroku.
Na czym ono polega i co może spowodować? Jak sobie z nim radzić i czy wsparciem mogą być nowoczesne soczewki kontaktowe? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Skąd bierze się Cyfrowe Zmęczenie Wzroku?
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku (CZW) w języku angielskim określa się jako Digital Eye Fatigue (DEF). To schorzenie, stanowiące znak naszych czasów – współczesnego, niekoniecznie higienicznego trybu życia. CZW to zespół objawów, wywoływanych przez długofalowe wpatrywanie się w ekrany laptopów, smartfonów, tabletów i telewizorów.
Jak podają badania, nawet dwie godziny dziennie przed ekranem bywają szkodliwe dla wzroku. A przecież wiele osób spędza przed nim nawet osiem lub więcej godzin. A to nie może pozostać bez wpływu nie tylko na kondycję oczu, ale też całego organizmu.
Co najbardziej męczy wzrok? Oprócz światła niebieskiego, które zaburza cykl dobowy, na pojawienie się objawów CZW wpływa także brak ergonomii taki jak niekorzystny kąt patrzenia przy używaniu małych urządzeń elektronicznych, nieprawidłowe oświetlenie stanowiska do czytania lub pisania, a także wpatrywanie się w jeden punkt przez dłuższy czas oraz ograniczona ilość mrugnięć na minutę.
Co to jest Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – symptomy
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku dotyczy nie tylko pracowników biurowych. Tak naprawdę na pogorszenie wzroku może być narażony każdy, kto często i zbyt długo wpatruje się w ekrany urządzeń elektronicznych. Szczególnie narażone na nieprzyjemne dolegliwości są osoby, mające nieskorygowane wady wzroku, bądź takie, które nie zadbały o wystarczającą korekcję. Dlatego tak ważne jest regularne badanie oczu.
Skąd bierze się Cyfrowe Zmęczenie Wzroku? Najważniejszą kwestią jest przewlekłe napięcie mięśni rzęskowych co prowadzi do ich zmęczenia, a nierzadko do spazmu. Dodatkowo dochodzi do spadku poziomu nawilżenia powierzchni oka podczas wpatrywania się w różnego rodzaju ekrany. Wynika to ze spadku liczby mrugnięć. Bezpieczna i standardowa wartość to 12 mrugnięć na minutę, co zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia oczu. Podczas użytkowania telefonu komórkowego, tabletu czy laptopa częstość mrugania spada do 6 – 10 razy na minutę.
Do czego to prowadzi? Nieodpowiednie nawilżenie oka wywołuje podrażnienia. Na początku pojawia się pieczenie i uczucie suchości. Z czasem może wystąpić przewlekłe zapalenie spojówek.
Wszystkie wymienione powyżej problemy ze wzrokiem wpływają też ogólnie na jakość życia – spada koncentracja, pojawia się ucisk i ból głowy, co wywołuje chroniczne zmęczenie i rozdrażnienie.
Warto zatem znaleźć sposób na to, by zadbać o swoje oczy i uchronić je przed groźnymi objawami Cyfrowego Zmęczenia Wzroku.
Soczewki kontaktowe a Cyfrowe Zmęczenie Wzroku
Regularne wizyty u specjalisty oraz prawidłowo dobrana korekcja, dopasowana do tego, jaka jest wada wzroku, pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku. Wielkim wsparciem przy codziennej pracy mogą stać się specjalistyczne soczewki kontaktowe, jak choćby Biofinity Energys.
Posiadają one innowacyjną optykę, która znacznie zmniejsza ryzyko nadmiernego przemęczenia wzroku i podrażnienia oczu, spowodowanych przez długofalowe wpatrywanie się w ekrany. Równocześnie soczewka ta znakomicie dopasowuje się do powierzchni oka i gwarantuje perfekcyjną ostrość widzenia z każdej odległości.
Soczewki kontaktowe najnowszej generacji wytwarza się z materiału silikonowo-hydrożelowego. Utrzymują wysoki poziom tlenoprzepuszczalności i nawilżenia oka, bez względu na to, jaka wada wzroku występuje u pacjenta. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pojawienia się takich objawów jak uczucie piasku pod powiekami, wrażenie suchości oczu, a także pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie.
Dowiedz się dlaczego warto kupić jednodniowe soczewki kontaktowe.
Profilaktyka przy CZW – jak chronić wzrok?
Jak chronić oczy przed efektami Cyfrowego Zmęczenia Wzroku. Prawidłowa profilaktyka to oczywiście podstawa. Przede wszystkim należy regularnie badać wzrok, by mieć pewność, że stosowana korekcja jest prawidłowo dopasowana do indywidualnych potrzeb.
Oprócz tego trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jeśli korzysta się z ekranu przez długi czas, nie powinno się zapominać o regularnym mruganiu. Warto także co jakiś czas robić przerwy, by wzrok mógł nieco odpocząć. Można choćby spoglądać na oddalone przedmioty. Przydatna może okazać się reguła 20-20-20 czyli co 20 minut oderwij wzrok od ekranu i przez 20 sekund spoglądaj na przedmiot oddalony od Ciebie o 20 stóp czyli około 6 metrów.
Nawet przy stosowaniu wysokiej jakości soczewek kontaktowych, powinno się mieć pod ręką opakowanie kropli do oczu, by w razie potrzeby dodatkowo nawilżyć oczy i zapewnić sobie komfort widzenia przez cały dzień.
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku, czyli jak zadbać o dobry wzrok?
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku to zespół objawów, pojawiających się na skutek długotrwałego wpatrywania się w ekrany, od których naprawdę trudno uciec w obecnej rzeczywistości. Można jednak zadbać o swoje oczy poprzez profilaktykę oraz stosowanie właściwie dobranych rozwiązań do korekcji wzroku, jak nowoczesne soczewki kontaktowe Biofinity Energys – idealne dla użytkowników urządzeń cyfrowych.
Sprawdź nasze soczewki, które chronią przed promieniowaniem UV.