Rodzaje soczewek kontaktowych – soczewki toryczne, sferyczne i multifokalne

Rodzaje soczewek kontaktowych – soczewki toryczne, sferyczne i multifokalne

Jeżeli mamy choćby drobną wadę wzroku, to należy koniecznie udać się do specjalisty – okulisty lub optometrysty. Większość osób z wadą wzroku decydując się na dobór korekcji udaje się do optometrysty, ten zaś dokonuje specjalistycznego badania wzroku i na tej podstawie określa rodzaj wady wzroku pacjenta, a także proponuje niezbędne soczewki do korekcji widzenia. Rodzajów soczewek kontaktowych jest obecnie bardzo wiele. Współcześnie są one wykonywane z materiału silikonowo-hydrożelowego i dzięki temu przepuszczają one bardzo dużo tlenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania gałki ocznej. Najczęściej w przypadku soczewek możemy spotkać się z podziałem ich na:

  •  soczewki miękkie,
  •  soczewki twarde,

Inną metodą podziału jest klasyfikacja ze względu na rodzaj korygowanej wady. Dzielimy je wtedy na:

Czym jest soczewka kontaktowa sferyczna?

Ten rodzaj soczewki koryguje dwa rodzaje wad wzroku: krótkowzroczność („minusy”) oraz dalekowzroczność („plusy”).

Krótkowzroczność korygowana jest soczewkami, których najmniejsza grubość wypada w środku, a najgrubsza część znajduje się na obrzeżach soczewki. Natomiast w przypadku osób nadwzroczność sytuacja ma się dokładnie odwrotnie. Najgrubszą częścią soczewki jest jej środek, obrzeża natomiast są najcieńsze.

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe

Czy osoba z astygmatyzmem może korzystać z soczewek kontaktowych? Astygmatyzm oka oznacza załamywanie się światła w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach gałki ocznej z różną siłą. Dzieje się tak z powodu nieprawidłowego kształtu rogówki albo soczewki. Do korekcji astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne które zapewniają wyraźne i ostre widzenie na każdą odległość i w każdej sytuacji.

Czym jest soczewka kontaktowa o budowie asferycznej?

Soczewki kontaktowe o budowie asferycznej niwelują aberrację sferyczną, która występuje w soczewkach sferycznych. Dodatkową zaletą asferycznej budowy jest zmniejszenie grubości soczewek.

Soczewki multifokalne

Soczewki multifokalne to nic innego, jak odpowiednik szkieł progresywnych w soczewkach kontaktowych. Oznacza to, że pozwalają one na wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki te polecane są szczególnie tym osobom, które prowadzą aktywny tryb życia i nie chcą rezygnować z wyraźnego widzenia na każdą odległość niezależnie od warunków. Jest to rozwiązanie często proponowane w przypadku tzw. prezbiopii, która charakteryzuje się gorszym widzeniem z bliska. Mniej wyraźne widzenie w bliskich odległościach po 40. roku życia często prowadzi do dyskomfortu i konieczności noszenia okularów do czytania. Więcej na temat soczewek multifokalnych dowiesz się z artykułu o soczewkach multifokalnych.

Które soczewki wybrać, i które są popularniejsze?

Nie podejmuj decyzji na podstawie opinii znajomych i przyjaciół czy też popularności któregokolwiek z producentów. To, co dla innych jest dobre, nie musi odpowiadać Tobie. Nie należy zapominać, że soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym i mimo, iż możesz kupić je w sklepie samodzielnie, a co za tym idzie bez żadnej kontroli, to nie powinieneś tego robić. Taka pozorna oszczędność na wizycie u specjalisty może nieść ze sobą tragiczne skutki na wiele lat. Nie ryzykuj swoim zdrowiem dla drobnych oszczędności! Specjalista przyjrzy się budowie Twoich oczu i zaproponuje rozwiązania najbardziej optymalne dla twojej wady wzroku. Pamiętaj, aby koniecznie poinformować osobę, która bada Ci wzrok o tym, że zamierzasz zacząć korzystać z soczewek kontaktowych.

Podczas wizyty specjalista zweryfikuje, jaki materiał soczewek kontaktowych oraz jaka moc, średnica oraz promień ich krzywizny będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Dopiero uwzględnienie wszystkich parametrów daje szansę na pełną wygodę oraz swobodę funkcjonowania w soczewkach kontaktowych. Poinformuj specjalistę, jaki tryb życia prowadzisz, wtedy wspólnie wybierzecie optymalną formę wymiany soczewek. Dla niektórych najlepsza jest wymiana soczewek codziennie, dzięki czemu niezwykle łatwo zachować higienę. Inni zaś wolą korzystać z soczewek wielokrotnego użytku. W przypadku tych drugich, zazwyczaj to producenci określają najdłuższą liczbę dni, przez które można użytkować soczewki kontaktowe. Niemniej jednak warto skonsultować to ze specjalistą, który podpowie, jak długo będziesz mógł korzystać z tej metody korekcji wzroku. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób najlepiej dobrać soczewki kontaktowe, przeczytaj artykuł: Soczewki kontaktowe w 5 krokach, czyli jak dobrze dobrać soczewki. Pamiętaj też, że każde oko może mieć inną wadę wzroku. Specjalista z pewnością weźmie pod uwagę niuanse, które dla Ciebie mogą okazać się decydujące w codziennej praktyce noszenia soczewek kontaktowych. Taka indywidualna porada na pewno przyczyni się do poprawy komfortu ich użytkowania. Pamiętaj każdy pacjent jest inny. Doświadczony specjalista z wieloletnim stażem już na podstawie wywiadu i ustalonej wady wzroku będzie mógł zasugerować, który rodzaj soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie najlepszy. Podpowie, jak założyć i jak zdjąć soczewki kontaktowe, a także przekaże wiele praktycznych porad, które ułatwią korzystanie z tego rodzaju korekcji w pierwszych dniach po zakupie soczewek. Nie wahaj się, zobacz różnicę i poczuj swobodę, którą dają soczewki kontaktowe CooperVision! Dołącz do klubu Moje Pierwsze Soczewki i skorzystaj z wyszukiwarki okulistów na terenie całej Polski! A potem już tylko ciesz się wyjątkową ostrością i komfortem widzenia każdego dnia!