Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe – jak dokonać wyboru?

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe – jak dokonać wyboru?

Po zbadaniu wzroku i ustaleniu wady przychodzi moment, w którym trzeba dokonać wyboru: okulary czy soczewki? Wszystko zależy od potrzeb i stylu życia czy trybu pracy danej osoby. Okulary mogą spaść i ulec uszkodzeniu w trakcie uprawiania sportu, natomiast soczewek kontaktowych nie można używać w trakcie uprawiania sportów wodnych. Oba warianty mają wiele zalet, które warto poznać.

Soczewki i okulary to metody korekcji wzroku, które nie wykluczają się, dlatego można stosować je zamiennie.

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Wiele osób obawia się soczewek ze względu na mity dotyczące ich aplikacji, pielęgnacji czy ceny. Dlatego warto najpierw dowiedzieć się, jakie benefity niesie ze sobą używanie tej metody korekcji wzroku i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet:

  • pływają w filmie łzowym na ok, dzięki czemu nie ograniczają pola widzenia, przylegają do rogówki oka, dlatego nie ma obawy, że wypadną, zgubią się lub stłuką tak, jak okulary;
  • nie zmieniają rysów twarzy, która wygląda w nich naturalnie;
  • mogą być noszone pod okularami przeciwsłonecznymi, goglami narciarskimi czy okularami na rower;
  • nie parują w czasie wchodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia;
  • są wygodne w czasie uprawiania sportów;
  • nie ciążą na nosie, nie powiększają lub pomniejszają widzianego obrazu są bardzo proste w obsłudze – zakładanie i zdejmowanie soczewek, po kilku dniach praktyki staje się czynnością automatyczną i ekspresową.

Ponadto soczewki kontaktowe są bardzo bezpieczną formą korekcji wad wzroku , czego dowodem może być stosowanie ich już u niemowląt. Astygmatyzm nie jest przeciwwskazaniem do ich noszenia, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w soczewki toryczne. Soczewki szczególnie dobrze sprawdzają się u dzieci, ponieważ maluchy instynktownie spoglądają ponad oprawę okularów, a w soczewce kontaktowej takiej możliwości nie ma.

Zalety noszenia okularów korekcyjnych

Obecnie noszenie okularów nie jest już wstydliwą koniecznością. Można wybierać spośród rozmaitych wzorów i kolorów oprawek, które mogą być podkreśleniem ekspresyjnego temperamentu lub jedynie subtelnym akcentem na twarzy. Każda nosząca je osoba powinna zaopatrzyć się również w parę soczewek kontaktowych, na wypadek gdyby oprawki lub szkła okularowe uległy zniszczeniu, bądź gdy istnieje realne ryzyko ich zniszczenia.

Czy można nosić okulary i soczewki jednocześnie

Równoczesne noszenie okularów i soczewek kontaktowych jest możliwe w kilku przypadkach. Można założyć:

  • soczewki kontaktowe i okulary przeciwsłoneczne,
  • okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe zmieniające kolor oczu,
  • soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne z dodatkowymi filtrami np. do prowadzenia auta nocą.

Przeczytaj również o naszych jednodniowych soczewkach kontaktowych oraz miesięcznych soczewkach kontaktowych.